Skip to content

115 Lexington Ave

Linden, NJ 07036

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 18, 1997

Property Information

Block426
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
93%
Improvement Value:$6,300
7%
Total Assessment$91,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,420+2.2%
2024$6,280-1.0%
2023$6,344+0.5%
2022$6,311+0.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4599, Page 244

Property Sale

SaleMulti
$810,000
DeedBook 3663, Page 280