Skip to content

207 Grant St

Linden, NJ 07036

Built 1965

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block42
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
28%
Improvement Value:$119,900
72%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,666+2.2%
2024$11,411-1.0%
2023$11,528+0.5%
2022$11,467+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 6256, Page 804Recorded4/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 5417, Page 649Recorded2/23/2004

Property Sale

SaleMulti
$204,700

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 5074, Page 226Recorded1/16/2001

Property Built

Built

Year Built: 1965