Skip to content

2508 E Linden Ave

Linden, NJ 07036

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block430
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
DescriptionSCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,922
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
31%
Improvement Value:$185,200
69%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,930+2.2%
2024$18,516-1.0%
2023$18,707+0.5%
2022$18,607+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$445,000

From:

To:

Sq Ft5,922DeedBook 5557, Page 736Recorded1/12/2006

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft5,922DeedBook 5387, Page 437Recorded8/22/2003

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3360, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1950