Skip to content

313 Ashton Ave

Linden, NJ 07036

Built 1922

Last Sale Price
$469,999
Last Sale Date
Jan 13, 2020

Property Information

Block430
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class46
Description2A-F-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
25%
Improvement Value:$115,900
75%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,914+2.2%
2024$10,675-1.0%
2023$10,785+0.5%
2022$10,727+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$469,999

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 6397, Page 545Recorded1/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1922