Skip to content

117 Grant St

Linden, NJ 07036

Built 1889

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 1994

Property Information

Block43
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1A-B-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
42%
Improvement Value:$56,700
58%
Total Assessment$97,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,870+2.2%
2024$6,720-1.0%
2023$6,789+0.5%
2022$6,753+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1889