Skip to content

101 Grant St

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block43
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class47
Description4A-B-2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
25%
Improvement Value:$161,000
75%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,119+2.2%
2024$14,788-1.0%
2023$14,940+16.8%
2022$12,787+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$629,000

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 6408, Page 116Recorded4/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$599,000

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 5587, Page 718Recorded6/14/2006

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 5092, Page 285Recorded3/9/2001

Property Built

Built

Year Built: 1958