Skip to content

605 Clinton St

Linden, NJ 07036

Built 1908

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 12, 2017

Property Information

Block446
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1A-SCB-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
49%
Improvement Value:$42,500
51%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,815+2.2%
2024$5,688-1.0%
2023$5,747+0.5%
2022$5,716+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From: PADEN, AVIS D, PADEN, AVIS D

To: DIXON, ELIJAH JR & JONES, MARIA, DIXON, ELIJAH JR & JONES, MARIA

Sq Ft1,496DeedBook 6183, Page 116Recorded4/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4250, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1908