Skip to content

47 E Morris Ave

Linden, NJ 07036

Built 1973

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Feb 27, 2019

Property Information

Block449
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1A-B-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage969
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,602+4.8%
2024$7,256-1.0%
2023$7,331+0.5%
2022$7,292+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft969DeedBook 6324, Page 613NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/31/2019

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

Sq Ft969DeedBook 5353, Page 797Recorded1/17/2003

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 3204, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1973