Skip to content

153 E 12th St

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 31, 2008

Property Information

Block527
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage974
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
41%
Improvement Value:$64,400
59%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,693+2.2%
2024$7,525-1.0%
2023$7,602+0.5%
2022$7,562+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft974DeedBook 5747, Page 924Recorded1/13/2009

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

Sq Ft974DeedBook 5467, Page 45Recorded11/17/2004

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4577, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1963