Skip to content

1510 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 18, 2004

Property Information

Block44
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
37%
Improvement Value:$88,200
63%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,845+2.2%
2024$9,629-1.0%
2023$9,729+0.5%
2022$9,677+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,590DeedBook 5521, Page 412NU CodeOutside sample period (5)Recorded8/8/2005

Property Built

Built

Year Built: 1951