Skip to content

411 S Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block452
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class46
Description4A-B-2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
29%
Improvement Value:$162,000
71%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,047+2.2%
2024$15,696-1.0%
2023$15,858+0.5%
2022$15,773+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 6323, Page 2086Recorded5/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1963