Skip to content

304 W Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$513,000
Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block280
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
36%
Improvement Value:$89,100
64%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,746+2.2%
2024$9,533-1.0%
2023$9,631+0.5%
2022$9,580+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$513,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 6535, Page 2754Recorded2/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1954