Skip to content

10 Union Ave

Linden, NJ 07036

Built 1968

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 6, 2006

Property Information

Block454
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class45
Description2A-B-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
30%
Improvement Value:$129,300
70%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,918+2.2%
2024$12,635-1.0%
2023$12,765+0.5%
2022$12,697+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$455,000

From: EST OF DABROWSKI,S % BUGEL, D EXEC

To: NIEMCZYK, KAZIMIERZ & CECYLIA

Sq Ft2,460DeedBook 5617, Page 944NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/16/2006

Property Built

Built

Year Built: 1968