Skip to content

404 Kennedy Dr

Linden, NJ 07036

Built 1968

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block467
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
28%
Improvement Value:$126,900
72%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,334+2.2%
2024$12,064-1.0%
2023$12,189+0.5%
2022$12,124+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From: CILIA, PAUSQUANNA

To: RAMIREZ, DONACIANO & SANTA

Sq Ft2,500DeedBook 5471, Page 859Recorded12/9/2004

Property Built

Built

Year Built: 1968