Skip to content

1009 Nora Dr

Linden, NJ 07036

Built 1967

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Aug 10, 2016

Property Information

Block45
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
31%
Improvement Value:$104,100
69%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,541+2.2%
2024$10,310-1.0%
2023$10,417+0.5%
2022$10,361+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$369,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 6140, Page 193Recorded8/25/2016

Property Sale

SaleMulti
$284,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5746, Page 422NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded1/2/2009

Property Sale

SaleMulti
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5538, Page 355Recorded10/17/2005

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5500, Page 118Recorded5/3/2005

Property Built

Built

Year Built: 1967