Skip to content

1035 Nora Dr

Linden, NJ 07036

Built 1967

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
Sep 17, 2003

Property Information

Block45
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
31%
Improvement Value:$103,400
69%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+2.2%
2024$10,345-1.0%
2023$10,451+0.5%
2022$10,396+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$354,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5393, Page 736NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/3/2003

Property Sale

SaleMulti
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5268, Page 332NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/16/2002

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4694, Page 199

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 3649, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1967