Skip to content

111 Jefferson Ave

Linden, NJ 07036

Built 1923

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block460
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
43%
Improvement Value:$68,000
57%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+2.2%
2024$8,185-1.0%
2023$8,269+0.5%
2022$8,225+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6491, Page 2180Recorded11/29/2022

Property Sale

SaleMulti
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6023, Page 317Recorded9/23/2014

Property Sale

SaleMulti
$21,000
DeedBook 3394, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1923