Skip to content

321 Amon Terr

Linden, NJ 07036

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block421
Lot36
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description2A-F-1.5S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
41%
Improvement Value:$67,800
59%
Total Assessment$114,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,045+2.2%
2024$7,868-1.0%
2023$7,950+0.5%
2022$7,907+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,384DeedBook 6603, Page 2117Recorded12/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1928