Skip to content

319 Kennedy Dr

Linden, NJ 07036

Built 1968

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Sep 6, 1996

Property Information

Block463
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
29%
Improvement Value:$120,600
71%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,912+2.2%
2024$11,651-1.0%
2023$11,772+0.5%
2022$11,709+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1968