Skip to content

401 Kennedy Dr

Linden, NJ 07036

Built 1966

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block463
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
28%
Improvement Value:$125,800
72%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,285+2.2%
2024$12,016-1.0%
2023$12,140+0.5%
2022$12,075+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$403,000

From: BOROWSKI, WALTER J, EXC, BOROWSKI, WALTER J, EXC

To: WIACEK, GRZEGORZ & MARIA, WIACEK, GRZEGORZ & MARIA

Sq Ft2,500DeedBook 6300, Page 429NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1966