Skip to content

313 W Linden Ave

Linden, NJ 07036

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block464
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
42%
Improvement Value:$73,900
58%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,973+2.2%
2024$8,776-1.0%
2023$8,867+0.5%
2022$8,820+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

DeedBook 6552, Page 2621Recorded8/2/2024

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3928, Page 87

Property Sale

SaleMulti
$76,500
DeedBook 3375, Page 968