Skip to content

239 W Linden Ave

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block464
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,812
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
33%
Improvement Value:$118,600
67%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,447+3.9%
2024$11,981-1.0%
2023$12,105+0.5%
2022$12,041+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 6497, Page 2525Recorded1/24/2023

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 6296, Page 164NU CodeFamily (1)Recorded11/15/2018

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 3088, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1938