Skip to content

227 W Munsell Ave

Linden, NJ 07036

Built 1997

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block466
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
29%
Improvement Value:$141,600
71%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,064+2.2%
2024$13,756-1.0%
2023$13,898+0.5%
2022$13,824+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,880DeedBook 6468, Page 2566Recorded6/16/2022

Property Sale

SaleMulti
$259,000
DeedBook 4538, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$193,500
DeedBook 4450, Page 350