Skip to content

300 Jefferson Ave

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block466
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
45%
Improvement Value:$61,900
55%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,939+2.2%
2024$7,765-1.0%
2023$7,845+0.5%
2022$7,804+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$365,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 6462, Page 2223Recorded5/3/2022

Property Sale

SaleMulti
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6270, Page 710Recorded6/22/2018

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4818, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1953