Skip to content

927 Smith St

Linden, NJ 07036

Built 1959

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 12, 1996

Property Information

Block470
Lot60
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
38%
Improvement Value:$73,300
62%
Total Assessment$118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+2.2%
2024$8,130-1.0%
2023$8,214+0.5%
2022$8,170+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4419, Page 349

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 3473, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1959