Skip to content

412 W Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Feb 27, 1997

Property Information

Block285
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
45%
Improvement Value:$74,900
55%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,641+2.2%
2024$9,430-1.0%
2023$9,527+0.5%
2022$9,476+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4492, Page 90

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 3236, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1958