Skip to content

2520 E Edgar Rd

Linden, NJ 07036

Built 1987
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block472
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class---
Description17A-B-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,860
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,400
41%
Improvement Value:$274,800
59%
Total Assessment$469,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,994+2.2%
2024$32,272-1.0%
2023$32,605+0.5%
2022$32,431+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 4542, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3409, Page 731