Skip to content

1820 Klem Ave

Linden, NJ 07036

Built 1998
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 13, 1997

Property Information

Block500
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page138

Building Details

Building Class---
Description15A-B-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
28%
Improvement Value:$392,000
72%
Total Assessment$542,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,113+2.2%
2024$37,279-1.0%
2023$37,664+0.5%
2022$37,463+0.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$560,000
DeedBook 3541, Page 335