Skip to content

816 Meacham Ave

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 5, 1992

Property Information

Block476
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
43%
Improvement Value:$67,700
57%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,213+2.2%
2024$8,034-1.0%
2023$8,116+0.5%
2022$8,073+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3870, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1958