Skip to content

2409 Klem Ave

Linden, NJ 07036

Built 1968

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block476
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page137

Building Details

Building Class46
Description2A-B-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,862
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
20%
Improvement Value:$172,400
80%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,168+2.2%
2024$14,836-1.0%
2023$14,989+0.5%
2022$14,909+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,862DeedBook 6441, Page 212Recorded12/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 3178, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1968