Skip to content

905 Bacheller Ave

Linden, NJ 07036

Built 1952

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block477
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
35%
Improvement Value:$89,800
65%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,725+2.2%
2024$9,512-1.0%
2023$9,610+0.5%
2022$9,559+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 6355, Page 2375NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/14/2020

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 5808, Page 79Recorded3/23/2010

Property Built

Built

Year Built: 1952