Skip to content

926 Meacham Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 21, 1995

Property Information

Block477
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
35%
Improvement Value:$87,000
65%
Total Assessment$134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,180+2.3%
2024$8,973-1.0%
2023$9,069+0.6%
2022$9,019+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4286, Page 349

Property Sale

SaleMulti
$13,600
DeedBook 3254, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1927