Skip to content

835 Mc Gillvray Pl

Linden, NJ 07036

Built 1952

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Oct 11, 2016

Property Information

Block483
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
38%
Improvement Value:$73,000
62%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,277+2.2%
2024$8,095-1.0%
2023$8,179+0.5%
2022$8,135+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$28,500

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 6155, Page 759NU CodeFamily (1)Recorded11/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 5035, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 3380, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1952