Skip to content

2005 Grier Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block489
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description1A-SCB-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
43%
Improvement Value:$62,500
57%
Total Assessment$110,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+2.2%
2024$7,586-1.0%
2023$7,665+0.5%
2022$7,624+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 5310, Page 1Recorded8/15/2002

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4502, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1927