Skip to content

920 Dennis Pl

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block484
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
45%
Improvement Value:$56,800
55%
Total Assessment$103,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,056+2.3%
2024$6,896-1.1%
2023$6,970+0.6%
2022$6,932+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957