Skip to content

517 Chandler Ave

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Jan 4, 1979

Property Information

Block77
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
46%
Improvement Value:$58,300
54%
Total Assessment$108,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,616+2.2%
2024$7,449-1.0%
2023$7,526+0.5%
2022$7,486+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 3169, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1957