Skip to content

707 Mc Candless Pl

Linden, NJ 07036

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2017

Property Information

Block485
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
25%
Improvement Value:$137,900
75%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,009+2.2%
2024$12,724-1.0%
2023$12,856+0.5%
2022$12,787+0.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$21,000
DeedBook 3582, Page 280