Skip to content

2024 E Edgar Rd

Linden, NJ 07036

Built 1937

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block488
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
33%
Improvement Value:$58,500
67%
Total Assessment$87,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+2.2%
2024$6,018+25.2%
2023$4,809+0.5%
2022$4,783+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,314DeedBook 6119, Page 296Recorded5/10/2016

Property Sale

SaleMulti
$61,000
DeedBook 3404, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1937