Skip to content

636 Mc Candless Pl

Linden, NJ 07036

Built 1932

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 21, 2016

Property Information

Block488
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,429
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
39%
Improvement Value:$65,600
61%
Total Assessment$107,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,581+2.2%
2024$7,414-1.0%
2023$7,491+0.5%
2022$7,451+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 6152, Page 713NU CodeFamily (1)Recorded11/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1932