Skip to content

1610 Clinton St

Linden, NJ 07036

Built 2022

Last Sale Price
$619,000
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block537
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description1A-2S/SLAB-1G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
25%
Improvement Value:$121,300
75%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,448+2.2%
2024$11,197+290.2%
2023$2,869+2.6%
2019$2,796+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$619,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 6504, Page 2975NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 6413, Page 2136NU CodeGovernment (15)Recorded5/14/2021