Skip to content

20 E 16th St

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block537
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
29%
Improvement Value:$114,200
71%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,265+2.2%
2024$11,019-1.0%
2023$11,132+0.5%
2022$11,073+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$388,000

From:

To:

Sq Ft3,040DeedBook 6207, Page 2007Recorded8/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$182,500

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 6151, Page 907NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/26/2016

Property Sale

SaleMulti
$53,982
DeedBook 4208, Page 340

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 3063, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1958