Skip to content

1108/1116 S Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1908

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 29, 2014

Property Information

Block544
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
21%
Improvement Value:$95,500
79%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,474+2.2%
2024$8,288+3.1%
2023$8,040+0.5%
2022$7,997+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 5990, Page 973NU CodeUndivided interest (8)Recorded2/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1908