Skip to content

123 Irene St

Linden, NJ 07036

Built 1923

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jul 7, 2015

Property Information

Block573
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
34%
Improvement Value:$87,100
66%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,289+2.2%
2024$9,086-1.0%
2023$9,180+0.5%
2022$9,131+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook Login required, Page Login requiredNU CodeEstate / executor (10)Recorded7/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1923