Skip to content

30 W 17th St

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block547
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
39%
Improvement Value:$73,200
61%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+2.2%
2024$8,199-1.0%
2023$8,283+0.5%
2022$8,239+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From:

To:

Sq Ft868DeedBook 6227, Page 121NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/9/2017

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3075, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1958