Skip to content

118 W 19th St

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$169,300
Last Sale Date
Jan 20, 2015

Property Information

Block558
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
45%
Improvement Value:$59,500
55%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,665+2.2%
2024$7,497-1.0%
2023$7,574+0.5%
2022$7,534+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$169,300

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 6045, Page 467Recorded2/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1958