Skip to content

1301 Monmouth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 11, 2022

Property Information

Block55
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
37%
Improvement Value:$83,900
63%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,416+7.2%
2024$8,783-1.0%
2023$8,874+0.5%
2022$8,827+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6500, Page 2048Recorded2/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$54,246

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6473, Page 2410NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded7/19/2022

Property Sale

Sale
$112,700

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6462, Page 2683NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded5/4/2022

Property Sale

SaleMulti
$685,634
DeedBook 4897, Page 226

Property Sale

SaleMulti
$142,900
DeedBook 3620, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1948