Skip to content

2902 Tremley Pt Rd

Linden, NJ 07036

Built 1921

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Aug 8, 2005

Property Information

Block570
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
49%
Improvement Value:$41,400
51%
Total Assessment$81,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,710+2.2%
2024$5,585-1.0%
2023$5,643+0.5%
2022$5,613+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$258,000

From: ORAK, IRENE

To: HATHAWAY, THOMAS & MARY

Sq Ft800DeedBook 5523, Page 347Recorded8/16/2005

Property Built

Built

Year Built: 1921