Skip to content

2703 Grasselli Ave

Linden, NJ 07036

Built 1921

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Jul 24, 1987

Property Information

Block570
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
44%
Improvement Value:$48,800
56%
Total Assessment$87,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,139+2.2%
2024$6,004-1.0%
2023$6,066+0.5%
2022$6,034+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 3515, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1921