Skip to content

2611 Grasselli Ave

Linden, NJ 07036

Built 1921

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Dec 1, 1989

Property Information

Block570
Lot37
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
48%
Improvement Value:$40,800
52%
Total Assessment$79,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,562+2.2%
2024$5,441-1.0%
2023$5,497+0.5%
2022$5,467+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 3621, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1921