Skip to content

3104 Tremley Pt Rd

Linden, NJ 07036

Built 1923

Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block572
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
47%
Improvement Value:$63,800
53%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,181+2.3%
2024$7,997-1.1%
2023$8,082+0.6%
2022$8,037+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923